Existujú vraj dobré a zlé kombinácie zeleniny. Naozaj to funguje? Vedia sa niektoré druhy zeleniny ovplyvňovať tak, že sa to prejaví aj na úrode? Čo sa teda spolu oplatí sadiť a čo spolu nesadiť?

Bezpochyby to pravda je. Rastliny sa vedia ovplyvňovať a dobrá úroda závisí aj od správnych kombinácií – teda „dobrých“ vzájomných susedov. Naopak, druhy, ktoré si konkurujú alebo spolu jednoducho „nevychádzajú“, nemusia dosiahnuť svoj potenciál a neprinesú takú úrodu, akú by mohli.
Kombinácií, čo s čím sadiť a čo s čím nesadiť, je veľmi veľa a nájdete ich aj na našom webe. Dokonca sú aj vhodné dvojkombinácie či trojkombinácie či celé skupiny druhov, ktoré sa k sebe navzájom nehodia.
Kombinácie, ktoré sa mi osvedčili
Mne sa osvedčili vhodní partneri k jahodám – tie pestuje väčšina záhradkárov, ktorí vedia, že nikdy nesadíme spolu s jahodami do jedného záhona kapustovité plodiny. Rovnako ani kapustu a karfiol nepodsádzame jahodami. Ak chceme s jahodami niečo kombinovať, sadíme k nim ideálne kríčkovú fazuľu. K spomínanej kapuste a ku karfiolu dáme zasa rajčiny, zeler či brokolicu.

Vzťahy platia na obe strany, nielen duálne. Napríklad k spomínanej kríčkovej fazuli podsadíme jahody, ako sme už v opačnom garde spomínali. No okrem jahôd sa k fazuli hodia aj kapusta, uhorky či mrkva. Určite k nej nesadíme papriku ani cibuľu, cesnak, pór či šalotku. K cibuli teda nesadíme fazuľu, no napríklad ani hrach. Naopak, dobrí susedia pre cibuľu sú kapustovité rastliny, ale aj koreňová zelenina, ako je mrkva či repa. A tak ďalej – je toho naozaj veľa, no stojí za to naštudovať si to a vyskúšať v praxi.
Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na [email protected].
Text: Ing. Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Čital som zaujímavé články o pestovaný zeleniny kedysi a dnes, popis na fotke.…