Balkón a terasa, ktoré budú široko-ďaleko najkrajšie? Týchto 50 rastlín vám pomôže

Svieža, rozkvitnutá a zdravo pôsobiaca zeleň by nemala chýbať ani na balkónoch a terasách. Pre mnohých sú to zároveň jediné miesta, kde sa môžu venovať záhradkárčeniu. Príležitosť na ozelenenie a skrášlenie týchto priestorov kvitnúcimi rastlinami prichádza najmä na jar. Aké druhy si do vegetačných nádob vybrať?

Najkrajšie rastliny na balkón a terasu
Svieža, rozkvitnutá a zdravo pôsobiaca zeleň by nemala chýbať ani na balkónoch a terasách. Foto: Shutterstock

Agerát mexický (Ageratum houstonianum)

Agerát je veľmi pôvabná letnička. Tvorí husto olistené, rozvetvené kríky a počas celého leta kvitne kvetmi, ktoré pripomínajú malé chumáčiky. Kvety má modré, fialové alebo biele. Potrebuje slnko, prihnojovanie, dostatok vlahy a odstraňovanie odkvitnutých kvetov.

Kvitne: V. – X.
Výška: do 25 cm

Agerát mexický
Agerát mexický Foto: Shutterstock

Papuľka väčšia (Antirrhinum majus)

Papuľka je tradičnou rastlinou vidieckych záhrad. Na pestovanie v kvetináčoch sa však hodia skôr odrody s nižším a kompaktným rastom. Kvety sú jedlé, biele, ružové, žlté, oranžové alebo bordové. Potrebuje dostatok slnka a výživnú pôdu, toleruje aj sucho.

Kvitne: VII. – X.
Výška: do 30 cm

Papuľka väčšia
Papuľka väčšia Foto: Shutterstock

Dvojzub metlinatý (Bidens tenuifolia)

Dvojzub je rýchlo rastúca a počas sezóny bohato kvitnúca rastlina. Kvety má menšie, žlté alebo oranžové, listy delené. Typický je pre ňu bujnejší a prevísajúci rast, a preto sa hodí do závesných nádob. Ocení veľa slnka, výživný substrát a pravidelnejšie prihnojovanie.

Kvitne: V. – X.
Výška: do 30 cm

Dvojzub metlinatý
Dvojzub metlinatý Foto: Shutterstock

Plamenník striebristý (Celosia argentea)

Plamenník, napríklad var. Plumosa, tvorí exoticky pôsobiace súkvetia, biele, žlté, oranžové, červené alebo ružové. Nádherne sa rozrastie aj v kvetináči, kvety sa hodia na rez aj sušenie. Potrebuje veľa slnka, výživný substrát, miesto chránené pred vetrom a nie veľa vlahy.

Kvitne: VI. – VIII.
Výška: do 70 cm

Plamenník striebristý
Plamenník striebristý Foto: Shutterstock

Kufea yzopolistá (Cuphea hyssopifolia)

Kufea tvorí kompaktné kríky s užšími, sýtozelenými a lesklými listami. Kvitne drobnými bielymi alebo ružovými kvietkami. Uplatní sa samostatne alebo v kombinácii s inými letničkami. Ocení dostatok slnka, no znesie aj polotieň. Potrebuje dostatok vlahy a prihnojovanie.

Kvitne: V. – X.
Výška: do 50 cm

Kufea yzopolistá
Kufea yzopolistá Foto: Shutterstock

Georgína premenlivá (Dahlia pinnata)

Jednoročné georgíny vynikajú rozmanitosťou kvetov, zároveň sú husto olistené. Kvety mávajú jednoduché, poloplné alebo plné rôznych farieb. Zažiaria najmä samostatne v dekoratívnych kvetináčoch. Žiadajú dostatok slnka, pravidelnú zálievku a prihnojovanie.

Kvitne: V. – X.
Výška: 60 cm

Georgína premenlivá
Georgína premenlivá Foto: Shutterstock

Diascia (Diascia rigescens)

Diascia je jemne pôsobiaca a neúnavne kvitnúca letnička. Tvorí vzdušné porasty s jemne prevísajúcimi tenkými výhonkami. Menšie kvety má v rôznych odtieňoch ružovej a koralovej. Potrebuje slnko alebo polotieň, mierne kyslý substrát, menej vlahy a časté prihnojovanie.

Kvitne: V. – X.
Výška: 30 cm

Diascia
Diascia Foto: Shutterstock

Poludňovec sedmokráskovitý (Dorotheanthus bellidiformis)

Poludňovec je exoticky pôsobiaca plazivá letnička. Krásne a dlho kvitne, a to aj na miestach s extrémnejšími podmienkami. Porastie v nádobách na suchších a úpalových miestach. Potrebuje slnko, priebežné zavlaženie a prihnojovanie. Vypestujete si ju zo semien.

Kvitne: VI. – X.
Výška: 25 cm

Poludňovec sedmokráskovitý
Poludňovec sedmokráskovitý Foto: Shutterstock

Nenáročné sirôtky a sedmokrásky

Na jar si balkón alebo terasu môžete zatraktívniť kombinovanou výsadbou dvojročných rastlín. Vhodné sú na to sirôtky a tiež sedmokrásky. Obe rastliny bohato a dlho kvitnú a nepotrebujú ani príliš veľa opatery.

Sirôtky a sedmokrásky v kombinovej výsadbe v prútenom košíku
Sirôtky a sedmokrásky v kombinovej výsadbe Foto: Shutterstock

Jednoročné rastliny na balkón

Gazánia lesklá (Gazania rigens)

Gazánia je tradičná letnička pôvodom z Afriky. Jej nádherné kvety sa naplno otvárajú počas slnečných dní. Môžu byť jedno- a viacfarebné, biele, žlté, oranžové, ružové alebo bordové. Táto dlho kvitnúca letnička obľubuje aj veterné a teplejšie stanovištia a menej vlahy.

Kvitne: VI. – X.
Výška: 30 cm

Gazánia lesklá
Gazánia lesklá Foto: Shutterstock

Netýkavka sultánska (Impatiens walleriana)

Netýkavka patrí k najbohatšie kvitnúcim letničkám. Kvety má jednoduché alebo plné, biele, ružové, fialové aj červené. Uplatní sa samostatne aj v kombinovaných výsadbách. Vyhovuje jej slnko, no viac polotieň alebo aj tieň, ocení dostatok vlahy a pravidelné prihnojovanie.

Kvitne: V. – X.
Výška: 40 cm

Netýkavka sultánska
Netýkavka sultánska Foto: Shutterstock

Hrachor voňavý (Lathyrus odoratus)

Hrachor je pekná popínavá letnička. Kvety má jedno- aj viacfarebné, biele, ružové, fialové a bordové, nádherne voňajú a hodia sa na rez do váz. Vypestujete si ho zo semien, ocení dostatok slnka, chránené miesto, oporu na popínanie a pravidelné prihnojovanie.

Kvitne: VI.– IX.
Výška: 150 cm

Hrachor voňavý
Hrachor voňavý Foto: Shutterstock

Lobelka drobná (Lobelia erinus)

Lobelka je drobná letnička, husto olistená a jemne prevísajúca. Rozkvitá množstvom fialových, modrých alebo bielych kvetov. Vynikne v skupinách a v kombinovaných výsadbách. Ocení slnko aj polotieň, dostatok, no nie nadbytok vlahy a slabšie prihnojovanie.

Kvitne: V. – X.
Výška: do 15 cm

Lobelka drobná
Lobelka drobná Foto: Shutterstock

Lobulária prímorská (Lobularia maritima)

Lobulária je do šírky sa rozširujúca letnička s mierne prevísajúcim rastom. Vytvára husté koberčeky. Drobné kvety usporiadané v strapcoch má biele, ružové alebo fialové. Vynikne na okraji kvetináčov, potrebuje slnko alebo polotieň, miernu zálievku aj prihnojovanie.

Kvitne: V. – X.
Výška: 20 cm

Lobulária prímorská
Lobulária prímorská Foto: Shutterstock

Černonožec bahenný (Melampodium paludosum)

Menej známa letnička, no atraktívna a kvitnúca počas celého leta. Má kríčkovitý rast, sviežozelené listy a menšie žlté hviezdicovité kvety. Uplatní sa v hrantíkoch aj kvetináčoch, samostatne aj spolu s inými letničkami. Potrebuje slnko, miernu zálievku a prihnojovanie.

Kvitne: V. – IX.
Výška: 25 cm

Černonožec bahenný
Černonožec bahenný Foto: Shutterstock

Čarodejka skrížená (Mimulus x hybridus)

Čarodejka kvitne krátko, no intenzívne. Kvety máva žlté, biele, červené alebo oranžové. Charakterizuje ju bujný rast, sýtozelené listy a mierne poliehavé výhonky. Vyrastie zo semien. Žiada polotieň alebo tieň, dostatok vlahy a rez, aby mohla vytvoriť nové výhonky s kvetmi.

Kvitne: VI. – VIII.
Výška: 30 cm

Čarodejka skrížená
Čarodejka skrížená Foto: Shutterstock

Nemézia (Nemesia caerulea)

Vytrvalo kvitnúca nemézia je atraktívnou ozdobou tradičného aj moderného exteriéru. Tvorí vzdušné a nižšie, husto olistené porasty obsypané menšími kvetmi. Tie bývajú biele, žlté, oranžové, modré aj ružové. Žiada veľa slnka, strednú zálievku a pravidelné prihnojovanie.

Kvitne: V. – X.
Výška: 40 cm

Nemézia
Nemézia Foto: Shutterstock

Tabak krídlatý (Nicotiana alata)

Okrasný tabak má zaujímavý vzpriamený rast a pekne kvitne. Hviezdicovité kvety máva biele, svetložlté, ružové a svetlofialové. Uplatní sa samostatne aj v kombinovaných výsadbách. Žiada slnko, časté zavlažovanie, prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov.

Kvitne: V. – X.
Výška: 60 cm

Tabak krídlatý
Tabak krídlatý Foto: Shutterstock

Osteospermum (Osteospermum hybrid)

Vďačná kvitnúca rastlina na slnečné miesta. Veľké kvetné úbory má svetložlté, oranžové, lososové, biele, ružové alebo fialové. Uplatní sa samostatne aj v kombinácii s inými letničkami. Potrebuje teplo, dostatok vlahy, prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov.

Kvitne: V. – IX.
Výška: do 35 cm

Osteospermum
Osteospermum Foto: Shutterstock

Petúnia (Petunia x hybrid)

Petúnky sú tradičné a pekne kvitnúce letničky. Lievikovité kvety majú biele, žlté, svetlofialové, ružové, červené a aj bordové. Vyniknú vysadené v skupinách, napríklad v hrantíkoch a kvetináčoch. Žiadajú dostatok slnka, teplo, mierne kyslý substrát a pravidelné prihnojovanie.

Kvitne: VI. – X.
Výška: 35 cm

Petúnia
Petúnia Foto: Shutterstock

Portulaka veľkokvetá (Portulaca grandiflora)

Portulaka je plazivá letnička so zdužnatenými listami. Krásne kvitne jednoduchými alebo plnými kvetmi, ktoré pripomínajú miniatúrne kvety ruží. Môžu byť biele, žlté, oranžové, ružové, fialové alebo červené. Prosperuje v kvetináčoch na suchých a teplejších stanovištiach.

Kvitne: VI. – X.
Výška: 20 cm

Portulaka veľkokvetá
Portulaka veľkokvetá Foto: Shutterstock

Šalvia ohnivá (Salvia splendens)

Tento druh šalvie sa pestuje vo voľnej pôde, no zažiari aj v kvetináčoch, samostatne aj v kombinácii s inými letničkami. Súkvetia má najčastejšie červené, no aj biele či fialové. Žiada dostatok slnka, strednú zálievku, prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov.

Kvitne: VI. – X.
Výška: do 50 cm

Šalvia ohnivá
Šalvia ohnivá Foto: Shutterstock

Sanvitália poliehavá (Sanvitalia procumbens)

Sanvitália je roztomilá menšia rastlinka, počas celého leta veľmi bohato kvitne. Rastie do šírky a jej výhonky mierne prevísajú. Kvety má žlté, listy sýtozelené a lesklé. Uplatní sa na okraji kvetináčov a v hrantíkoch. Potrebuje veľa slnka, strednú zálievku a prihnojovanie.

Kvitne: V. – IX.
Výška: do 40 cm

Sanvitália poliehavá
Sanvitália poliehavá Foto: Shutterstock

Vejárovka (Scaevola aemula)

Vejárovka je moderná letnička s efektne prevísajúcimi výhonkami. Bujne rastie a má krásne kvety, najčastejšie modrofialové, no aj biele. Uplatní sa najmä v hrantíkoch a závesných nádobách. Žiada slnko, mierne kyslý substrát, strednú zálievku a pravidelné prihnojovanie.

Kvitne: V. – X.
Výška: 30 cm

Vejárovka
Vejárovka Foto: Shutterstock

Bakopa (Sutera diffusus)

Bakopa tvorí husté, bohato olistené a skôr nižšie prevísajúce porasty. Bohato kvitne bielymi, ale aj jemne fialovými menšími kvetmi. Uplatní sa na okraji výsadieb, v hrantíkoch aj závesných nádobách. Potrebuje slnko alebo polotieň, dostatok vlahy a pravidelné prihnojovanie.

Kvitne: V. – X.
Výška: 15 cm

Bakopa
Bakopa Foto: Shutterstock

Aksamietnica rozložitá (Tagetes patula)

Tradičný a bujne rastúci druh aksamietnice. Kvety má jednoduché, poloplné alebo plné, typicky aromatické. Bývajú žlté, oranžové alebo takmer hnedé. Potrebuje viac slnka, strednú zálievku, pravidelné prihnojovanie a priebežné čistenie od odkvitnutých kvetov.

Kvitne: VI. – XI.
Výška: do 40 cm

Aksamietnica rozložitá
Aksamietnica rozložitá Foto: Shutterstock

Tunbergia krídlatá (Thunbergia alata)

Tunbergia je pôvabná popínavá letnička. Má podlhovasté srdcovité listy a žlté, biele alebo oranžové, doširoka roztvorené kvety s tmavým stredom. V ideálnych podmienkach sa bujne rozrastie. Potrebuje slnko, chránené miesto, výdatné zavlaženie a prihnojovanie.

Kvitne: VI. – X.
Výška: do 200 cm

Tunbergia krídlatá
Tunbergia krídlatá Foto: Shutterstock

Torenia (Torenia hybrid)

Menej známa, no pekne kvitnúca letnička. Je bohato rozkonárená, husto olistená, výhonky jemne prevísajú. Kvety má zvončekovité biele, ružové, modré alebo fialové. Najlepšie sa jej darí na slnečnom, teplejšom a chránenom mieste, potrebuje veľa vlahy a pravidelné prihnojenie.

Kvitne: V. – IX.
Výška: do 30 cm

Torenia
Torenia Foto: Shutterstock

Železník hybridný (Verbena hybrida)

Železník je pekná letnička na výsadbu do hrantíkov, závesných nádob aj kvetináčov. Rastie rozložito, výhonky jemne prevísajú. Súkvetia sú biele, ružové, fialové alebo červené. Potrebuje veľa slnka, teplo, dostatok vlahy, priebežné zastrihávanie a intenzívnejšie prihnojovanie.

Kvitne: V. – IX.
Výška: do 30 cm

Železník hybridný
Železník hybridný Foto: Shutterstock

Bohato kvitnúce begónie

Na polotienistých a tienistých balkónoch a terasách sa nádherne rozrastú a bohato zakvitnú begónie. Vybrať si môžete z viacerých druhov a mnohých odrôd. Záplavu kvetov docielite priebežným zavlažovaním a prihnojovaním. Miesto pestovania by však malo byť chránené pred vetrom.

Begónia
Begónia Foto: Shutterstock

Exotické rastliny na balkón

Agapant africký (Agapanthus africanus)

Agapant je krásna rastlina z Afriky. Má dlhé remeňovité listy, ktoré tvoria mohutný trs a atraktívne modro alebo bielo sfarbené guľovité súkvetia. Vynikne samostatne v peknom kvetináči. Potrebuje dostatok slnka, výdatné zavlažovanie a prihnojovanie. Prezimuje v interiéri.

Kvitne: V. – IX.
Výška: cca 70 cm

Agapant africký
Agapant africký Foto: Shutterstock

Chryzantémovka kríčkovitá (Argyranthemum frutescens)

Chryzantémovka upúta celkovým vzhľadom, sivozelenými delenými listami a kvitnutím. Kvetné úbory má najčastejšie biele s typickým žltým stredom. Ocení slnko, chránené a teplejšie miesto, dostatok vlahy, prihnojovanie a zaštipovanie výhonov. Prezimuje v interiéri.

Kvitne: V. – IX.
Výška: do 150 cm

Chryzantémovka kríčkovitá
Chryzantémovka kríčkovitá Foto: Shutterstock

Bugénvilea holá (Bougainvillea glabra)

Bugenvilea vnáša do exteriéru nádych slnečného Stredomoria. Táto atraktívna popínavá drevina vyniká nápadnými ružovými, fialovými, žltými alebo bielymi kvetnými listeňmi. Prosperuje na slnku, potrebuje veľa vlahy, pravidelné prihnojovanie a pevnú oporu.

Kvitne: V. – IX.
Výška: do 150 cm

Bugénvilea holá
Bugénvilea holá Foto: Shutterstock

Fuksia hybridná (Fuchsia hybrid)

Fuksie sú rozsiahlou skupinou rastlín. Tvoria husto rozkonárené kríky a počas leta prinášajú záplavu krásnych kvetov, jedno- aj viacfarebných, bielych, ružových, fialových alebo aj červených. Žiadajú polotieň, dostatok vlahy, prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov.

Kvitne: V. – IX.
Výška: 20 – 40 cm

Fuksia hybridná
Fuksia hybridná Foto: Shutterstock

Myrta krepová (Lagerstroemia indica)

Indická myrta patrí k populárnym rastlinám. Počas leta nadchýna ružovo-červenými súkvetiami, tvorí husto olistené kríky. Potrebuje dostatok slnka, chránené a teplé miesto, priestrannejší kvetináč, mierne kyslý substrát, veľa vlahy a časté prihnojovanie.

Kvitne: V. – IX.
Výška: do 120 cm

Myrta krepová
Myrta krepová Foto: Shutterstock

Lantana menlivá (Lantana camara)

Lantana je krovito rastúca rastlina pôvodom z Ameriky. Atraktivitu tejto rastliny zvyšujú súkvetia, ktoré sú zložené z množstva malých rúrkovitých kvetov. Počas kvitnutia menia farbu, napríklad zo žltej až na ružovú. Žiada slnko, teplo, chránené miesto a prihnojovanie.

Kvitne: V. – IX.
Výška: do 100 cm

Lantana menlivá
Lantana menlivá Foto: Shutterstock

Oleander obyčajný (Nerium oleander)

Oleander je vždyzelená drevina pochádzajúca zo Stredomoria. Počas leta nádherne kvitne bielymi, ružovými alebo bordovými voňavými kvetmi. Patrí však medzi jedovaté rastliny. Ulahodia mu slnečné, chránené stanovištia a teplo. Potrebuje veľa vlahy a prihnojovanie.

Kvitne: VI. – IX.
Výška: do 300 cm

Oleander obyčajný
Oleander obyčajný Foto: Shutterstock

Muškát krúžkovaný (Pelargonium zonale)

Muškáty sú typicky letnou okrasnou rastlinou. Ide o najčastejšie pestovaný druh, ktorý ponúka veľa krásne kvitnúcich odrôd. Uplatní sa v hrantíkoch aj kvetináčoch. Žiada dostatok slnka, teplo, stredné zavlažovanie, pravidelné prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov.

Kvitne: V. – X.
Výška: 30 cm

Muškát krúžkovaný
Muškát krúžkovaný Foto: Shutterstock

Muškát veľkokvetý (Pelargonium grandiflorum)

Veľkokveté muškáty patria k najkrajším rastlinám na výsadbu do kvetináčov. Vynikajú množstvom väčších, sýto sfarbených kvetov rôznych farieb. Dekoratívne sú aj ich listy, ktoré efektne dopĺňajú kvety. Potrebuje slnko alebo polotieň, strednú zálievku a prihnojovanie.

Kvitne: IV. – X.
Výška: do 40 cm

Muškát veľkokvetý
Muškát veľkokvetý Foto: Shutterstock

Olovník uškatý (Plumbago auriculata)

Olovník môže mať podobu bujne rasteného kríka alebo popínavej rastliny. Atraktivitu husto olistenej rastliny zvyšujú počas leta bledomodré alebo aj biele súkvetia. Najlepšie sa mu darí na plnom slnku, v priestrannom kvetináči, potrebuje veľa vlahy a slabé prihnojenie.

Kvitne: VI. – X.
Výška: do 200 cm

Olovník uškatý
Olovník uškatý Foto: Shutterstock

Ľuľok jazmínokvetý (Solanum jasminoides)

Ľuľok jazmínokvetý je bujne rastúca rastlina s prevísajúcimi výhonmi. Má sviežo pôsobiace zelené listy a upúta množstvom bielych kvetov, ktoré sa tvoria na konci dlhých výhonkov. Potrebuje veľa slnka, južnú stranu, výdatné zavlažovanie a prihnojovanie. Odoláva aj vetru.

Kvitne: VI. – X.
Výška: do 400 cm

Ľuľok jazmínokvetý
Ľuľok jazmínokvetý Foto: Shutterstock

Ľuľok Rantonnetiho (Solanum rantonnetii)

Ľuľok Rantonnetiho patrí k osvedčeným rastlinám na terasy. Ide o bohato olistený ker, ktorého najväčšou ozdobou sú modrofialové kvety s typickým žltým stredom. Rastlina býva kvetmi bohato posiata. Ocení slnečné miesto alebo ľahký polotieň, dostatok vlahy a živín.

Kvitne: VI. – XI.
Výška: do 200 cm

Ľuľok Rantonnetiho
Ľuľok Rantonnetiho Foto: Shutterstock

Poznáte kvamoklit?

Pri tohtoročnom výbere zelene pre svoj balkón alebo terasu vyskúšajte aj niektorú z rastlín, ktorú ste doteraz nepestovali. Zaujímavý je napríklad sortiment popínavých letničiek. Nájdete medzi nimi aj zaujímavý kvamoklit (Quamoclit lobata). Exoticky pôsobiace súkvetia tejto rastliny sú žltooranžové. Ocení dostatok slnka, vlahu a prihnojovanie hnojivom pre kvitnúce letničky. V ideálnych podmienkach sa vypína až do výšky 2 m.

Kvamoklit
Kvamoklit Foto: Shutterstock

Rastliny okrasné listom na balkón

Koleus Blumeho (Coleus blumei)

Koleus je nenáročná a čoraz obľúbenejšia rastlina na výsadbu do vegetačných nádob. Má množstvo odrôd, ktoré sa odlišujú rôzne veľkými, tvarovanými aj sfarbenými listami. Najkrajšie sa rozrastie v polotieni alebo tieni, potrebuje dostatok vlahy, prihnojovanie a zastrihávanie výhonkov.

Výška: 30 cm

Koleus Blumeho
Koleus Blumeho Foto: Shutterstock

Dichondra (Dichondra argentea)

Dichondra vytvára hustý a prevísajúci porast sivých a na dotyk príjemných okrúhlych lístkov. Uplatní sa hlavne v modernom exteriéri, pri okraji kvetináčov a hrantíkov, tiež v závesných nádobách, kde vytvára bohaté previsy. Potrebuje priepustný substrát, strednú zálievku a zastrihávanie.

Výška: do 150 cm

Dichondra
Dichondra Foto: Shutterstock

Zádušník brečtanovitý (Glechoma hederacea)

Zádušník je rýchlo a husto rastúca trvalka, ktorá sa uplatní aj vo vegetačných nádobách, hlavne v rámci zmiešaných výsadieb. Vytvára dlhé prevísajúce výhonky s okrúhlymi, na okraji zúbkatými bielopanašovanými listami. Ocení polotieň alebo tieň, dostatok vlahy (večer) a prihnojovanie.

Výška: do 200 cm

Zádušník brečtanovitý
Zádušník brečtanovitý Foto: Shutterstock

Slamiha (Helichrysum petiolare)

Slamiha je bohato rozkonárená rastlina so sivými plstnatými a okrúhlymi listami. Ide o nenáročnú okrasnú rastlinu do hrantíkov aj závesných nádob. Vynikne samostatne aj spolu s kvitnúcimi letničkami. Žiada slnko, strednú zálievku aj prihnojovanie, občasné zastrihnutie.

Výška: do 50 cm

Slamiha
Slamiha Foto: Shutterstock

Povojník batatový (Ipomea batatas)

Pozoruhodná a farebne výrazná rastlina, ktorá púta svetlozelenými alebo purpurovými dlaňovito-laločnatými listami. Môže byť nádhernou súčasťou letných výsadieb, no vynikne aj samostatne. Tvorí husté a kompaktné porasty. Ocení slnko, dostatok vlahy a nižšiu dávku hnojiva.

Výška: do 100 cm

Povojník batátový
Povojník batátový Foto: Shutterstock

Irezina (Iresine lindenii)

Irezina je exoticky a tak trochu aj nevšedne pôsobiaca rastlina. Je husto rozkonárená a celá zafarbená do tmavočervena. Rastie vzpriamene, má ozdobné listy s výraznou žilnatinou. Ulahodí jej miesto na plnom slnku, no aj v polotieni. Potrebuje dostatok vlahy a občasné zaštipnutie výhonkov.

Výška: do 45 cm

Irezina
Irezina Foto: Shutterstock

Hluchavka škvrnitá (Lamium maculatum)

Hluchavka je trvalka, ktorá sa zvykne pestovať vo voľnej pôde, no zapôsobí aj v kvetináčoch, najmä v rámci kombinovaných výsadieb. Vytvára rozložité porasty a upúta sivopanašovanými listami. Prosperuje na polotienistých aj tienistých miestach, ocení viac vlahy a prihnojovanie.

Výška: do 20 cm

Hluchavka škvrnitá
Hluchavka škvrnitá Foto: Shutterstock

Plektrant ťahavý (Plectranthus coleoides)

Plektrant tvorí dlhé prevísajúce výhonky, ktoré sú ozdobené bielopanašovanými listami. Rastlina je aromatická a dokáže odpudiť dotieravý hmyz. V ideálnych podmienkach tvorí husté previsy. Darí sa mu na slnečnom mieste, potrebuje strednú zálievku, občasné prihnojenie, občasné zastrihnutie.

Výška: do 100 cm

Plektrant ťahavý
Plektrant ťahavý Foto: Shutterstock

Dotvorte výsadbu čerkáčom

Zaujímavou trvalkou, ktorá sa hodí aj na výsadbu do kvetináčov, je čerkáč peniažkovitý (Lysimachia nummularia). Vytvára previsy plné drobných limetkovozelených listov.

Čerkáč peniažkovitý
Čerkáč peniažkovitý Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

OSZAR »

Diskusie na tému článku